Titreşim Ölçümü ile Sürekli Durum İzleme


Kestirimci bakım tekniklerinin, beklenmedik makine arızalarını azaltmak için etkili stratejiler olduğu kanıtlanmıştır. Titreşim izleme, sağlanan önemli miktarda makine durumu bilgisi nedeniyle açık ara en yaygın kullanılan kestirimci bakım teknolojisidir.

Bir titreşim izleme programı uygulayan çoğu tesis, taşınabilir bir veri toplayıcı ve önceden belirlenmiş bir veri toplama noktaları üzerinden işe başlar. Titreşim verileri toplanır ve eğilimi belirlenir. Bakım eylemi daha sonra makine durum trendlerine göre belirlenir. Çok sık olarak, yeni titreşim bilgileri gözden geçirilir, trendli verilerle karşılaştırılır ve herhangi bir anormallik veya istisna kaydedilmez. İşte bu noktada titreşim analistleri, sağlıklı makinelerde titreşim verilerini alarak değerli zaman ve kaynakları boşa harcadıklarını fark ederler.

Tesis büyüklüğü ve ölçüm noktalarının sayısı, bir titreşim izleme uygulanmasını zorlu bir görev haline getirebilir. Veri toplama yollarını ve veri toplama sıklığını belirlemek de zor bir iş olabilir. Bu sorunlar, farklı arıza oranlarına sahip makinelere sahip olmanın yanı sıra (ör.
aşırı titreşim tespit edildiğinde makine arızasına neden olur), birçok tesis yöneticisini kalıcı olarak monte edilmiş enstrümantasyonla, sürekli titreşim izleme çözümlerini araştırmaya yönlendirir. Bu araştırmalar , çoğu zaman, kalıcı olarak monte edilmiş aletlerin çoğunun PLC' ler gibi mevcut tesis izleme araçlarıyla uyumlu olmayan bir sinyal ürettiğini göstermektedir.

Geliştirdiğimiz sistem sürekli analiz yaparak size anlık uyarılar gönderir. Böyle bir sistemin örnek kurulumu için Şekil 1'e bakın. Titreşim seviyeleri aşırı hale geldiğinde ilgili personele alarm gönderebilir veya sesli ve ışıklı ikaz verilir. Bu alarmlar, kestirimci bakım ekibini, arızayı tam olarak saptamak için uyarır. Bunun yanında, ileri analiz için ham veriler taşınabilir bir analizöre de gönderilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir